2023. május – kirándulás a Felvidéken
Iskolánk 2022-ben nyújtott be pályázatot a Határtalanul! program tanulmányi kirándulására. Nagy örömünkre szolgált, hogy megnyertük a támogatást, mely lehetővé tette a négynapos utazáson való részvételünket. Ez az összeg fedezte az 54 diák és az 5 kísérőtanár utazásának, szállásának, teljes ellátásának és belépőinek költségeit.
A hetedikes diákok nagy várakozással készültek a kirándulásra, melyet megelőzött néhány a Felvidék történelmét, kultúráját és természeti értékeit bemutató foglalkozás.
2023. április 19-én kora reggel indultunk Felvidéki barangolásunkra. Az első állomásunk a selmecbányai bányamúzeum volt, ahol mindenkit védőfelszerelésbe öltöztettek, hogy biztonságosan megtekinthesse az elhagyatott tárnákat. Ezután Selmecbányára mentünk, mely egykoron Európa ezüstbányászatának központja volt. Az Óvárosban tettünk városnéző sétát, amely során megtekintettük az óvárt, a főteret, Szent Katalin-templomot, illetve felkerestük Petőfi emléktábláját egykori iskolájának, a Líceumnak falán. A következő megálló Besztercebánya volt, amely Szlovákia 6. legnagyobb városa, ahol megtekintettük a város főterét és a Mária-templomot. Az esti órákban pedig elfoglaltuk szállásunkat Kokava Línián, ahol meleg vacsorával vártak.
Mivel utunk egyik célja az volt, hogy személyes kapcsolatok kialakítása révén is erősítsük diákjainkban a külhoni magyarsággal való összetartozás érzését, a második nap reggelén felkerestünk Bátkai magyar alapiskolát. Az iskola igazgatója körbevezetett minket a 6 külön épületből álló intézményen, és mesélt nekünk azokról a híres emberekről is, akik az iskola falai közt tanultak. Az utunkat a Szlovák-karszthegységben található Gombszegi-cseppkőbarlang meglátogatásával folytattuk, ahol szebbnél szebb, különleges formájú karsztformákat tanulmányozhattunk. Ezt követően a történelmi Magyarország egyik legnagyobb épségben fennmaradt, eredeti bútorokkal berendezett kastélyát, a Betléren található Andrássy-kastélyt tekintettük meg. Az egykori vadászkastélyban berendezett gazdag kiállítás mellett a régió egyik legszebb kastélyparkja tette teljessé az élményt. Ezután érkeztünk következő állomásunkra, Rozsnyóra. Idegenvezetőnktől megtudtuk, hogy ez a város II. Rákóczi Ferenc egyik kedvenc tartózkodási helyének számított, ezért 1706-ban innen kormányozta a fennhatósága alatt lévő országrészeket.
A harmadik napunkon a váraké volt a főszerep. Végles vára és a Dévényi várrom után a Füleki várhoz utaztunk, ahol a hívek Thököly Imrét Magyarország királyává kiáltották ki. A helyi tárlatvezető bevezetett minket a vár színes történelmébe, hogy s miként cserélt gazdát a hosszú évek során a magyarok és a törökök között. Napunkat Rimaszombaton zártuk, ahol Tompa Mihály és Petőfi Sándor szobrának megtekintése után elsétáltunk a Múzsák házához, Petőfi egykori szállásához.
Végül elérkezett kirándulásunk utolsó napja. Miután összecsomagoltunk és elköszöntünk vendéglátóinktól, a délelőttöt Kelet-Szlovákia legnagyobb városában, Kassán töltöttük. Városnéző sétánk során megtekintettük a fél ezer éven át épített templomot, a Kassai dómot. Megnéztük a város fő utcáját, a városi színházat, majd II. Rákóczi Ferenc rodostói házának másolatát. Az épület elé 2006-ban szobrot is állítottak a fejedelem tiszteletére, ahova elhelyeztük az általunk vitt koszrút. Ezzel a programmal zárult szepességi kalandozásunk. Fáradtan, de gyönyörű élményekkel gazdagodva érkeztünk vissza Budapestre.
Biztosak vagyunk benne, hogy ez a tanulmányi kirándulás gazdagította diákjaink történelmi, földrajzi, irodalmi ismereteit, segítette az egységes nemzethez tartozás érzésének elmélyülését. A számtalan közösségi élmény megélése pedig hozzájárult az osztályközösségek erősítéséhez és egymás jobb megismeréséhez.